1997-98 Amherst College Indoor Results                  

        Mens Results from USCGA 2/6/97                  

3       Schur   Robert  SP      44' 5.5
1       Mitchell        Robert  1500    3:59.93
1       Mitchell        Robert  5000    15:28.11
2       Hung    Erick   1500    4:09.19
6       Prokup  Jon     5000    16:17.13
5       Thunen  Chris   5000    16:08.23
        Lovenheim       Mike    5000    16:46.75
2       Moshe   Jared   200     24.28
4       Moshe   Jared   400     55.95
3       Long    Robert  200     24.45


        Womens Results from USCGA 2/6/97                        

1       Ford    Kristie 55h     9.43
3       Ford    Kristie 200     29.04
4       Campbell        Nicole  55      7.97
5       Campbell        Nicole  LJ      15' 2
        Campbell        Nicole  200     30.28
2       Holloway        Rachel  800     2:38.62
4       Jennings        Courtney        1500    5:07.41
3       Pineda  Dini    1500    5:02.88
3       Boyle   Michelle        800     2:39.84

        Mens Results Dartmouth Relays 1/11/98                   

        Hung    Erick   Mile    4:27.44
1       Mitchell        Robert  800     1:55.35 
1       Mitchell        Robert  Mile    4:13.31 NCAA-P
        Nunnally        Allen   Mile    4:31.28 

        Mens Results SMAC @ Smith 1/18/98                               

        Beim    Aaron   MILE    4:43.3  
        Beim    Aaron   3000    9:30.1  
        Chandler        Daniel  800     2:06.5  
        Chandler        Daniel  MILE    4:34.0  
        Hite    Mike    200     24.2    
        Hite    Mike    400     53.8    
        Hung    Erick   400     53.0    
        Hung    Erick   800     1:59.9  
        Jones   Raphael 800     2:11.6  
        Jones   Raphael MILE    4:49.0  
        Larivee Brian   MILE    4:50.5  
        Larivee Brian   3000    9:38.8  
        Logalbo Matthew 800     2:22.4  
        Logalbo Matthew MILE    5:10.4  
        Lovenheim       Mike    800     2:11.6  
        Lovenheim       Mike    MILE    4:46.3  
        Mitchell        Robert  400     50.6    
        Mitchell        Robert  3000    8:24.8  SR
        Moshe   Jared   200     23.7    
        Moshe   Jared   400     54.7    
        Nunnally        Allen   MILE    4:25.7  
        Nunnally        Allen   3000    9:13.4  
        Prokup  Jonathon        MILE    4:37.8  
        Prokup  Jonathon        3000    9:08.6  
        Thunen  Chris   800     2:10.9  
        Thunen  Chris   MILE    4:40.6  
        Willis  Jeff    200     23.5
        Willis  Jeff    400     50.8

        Womens Results SMAC @ Smith 1/18/98                     

        Acker   Jennifer        400     74.2
        Acker   Jennifer        Mile    6:38.5
        Boyle   Michelle        800     2:36.8
        Campbell        Nicole  LJ      15' 6
        Ford    Kristie         200     29.5
        Ford    Kristie         55      7.6
        Hatcher Gena    400     69.8
        Hatcher Gena    800     2:42.6
        Holloway        Rachel  400     60.8
        Holloway        Rachel  800     2:30.1
        Jennings        Courtney        400     67.6
        Jennings        Courtney        800     2:36.8
        Jennings        Courtney        Mile    5:28.6
        Levy    Lisa    800     2:59.8
        Levy    Lisa    Mile    6:13.6
        Milton  Kelly   800     3:07.9
        Milton  Kelly   Mile    6:45.5
        Milton  Kelly   3000    13:47.8
        Ng      Susie   400     69.1
        Ng      Susie   800     2:40.9
        O'Dunne Rebecca Mile    5:41.1
        O'Dunne Rebecca 3000    11:20.7
        Pineda  Dinelle Mile    5:48.3
        Pineda  Dinelle 3000    11:27.5

        Commonwealth Invite 1/24/98                     

6       Mitchell        Robert  800     1:50.19 SR/ NCAA - A

        Mens Brandeis Results 1/24/98                           

        Beim    Aaron   1500    4:19.71 
        Carpenter       Stefan  55      7.08    
        Carpenter       Stefan  200     24.66   
4       Chandler        Daniel  3000    8:54.28 
        Contreras       Steven  SP      34' 2   
        Contreras       Steven  LJ      18' 5.5 
        Contreras       Steven  400     55.36   
        Gilliss Brian   800     2:23.15 
        Hite    Mike    400     54.36   
3       Hung    Erick   1000    2:32.04 
        Jones   Raphael 5000    16:27.67        
        Larivee Brian   1500    4:21.83 
        Logalbo Matthew 5000    17:46.67        
        Long    Robert  200     24.11   
        Lovenheim       Mike    5000    16:20.67        
1       Mitchell        Robert  1000    2:29.81 
        Moshe   Jared   400     54.54   
        Moshe   Jared   200     23.92   
6       Nunnally        Allen   1000    2:37.98 
1       Prokup  Jonathon        3000    8:52.07 
        Schur   Rob     SP      41' 8   
        Thunen  Chris   3000    9:06.33 
2       Willis  Jeff    800     1:54.70 NCAA - P
1       4 x 800 A       4 x 800 B       4 x 400 A       4 x 400 B       
        EH     1:57.3   AB     2:10.1   JM   54.5       BG   62.8       
        JP      2:02.8  BL     2:14.8   RL   56.2       RJ   60.4       
        AN     2:02.6   CT     2:15.4   SC   56.2       Ris  62.4       
        JW     1:58.5   DC     2:04.5   MH   54.4       Lov  62.8       
        8:01.37 8:45.23 3:40.81 4:08.88 
                                        
                                        
        Womens Brandeis Results 1/24/98                         

        Acker   Jennifer        1000    3:45.76 
        Bertkau Anne    600     1:45.17 
        Boyle   Michelle        600     1:50.22 
4       Boyle   Michelle        HJ      4' 08   
3       Campbell        Nicole  TJ      36' 8.25        SR / NCAA-P
        Campbell        Nicole  55      7.89    
        Campbell        Nicole  LJ      15' 6   
        Ford    Kristie         200     28.76   
        Hatcher Gena    800     2:40.14 
6       Holloway        Rachel  600     1:43.68 
2       Holloway        Rachel  200     27.45   
        Jennings        Courtney        1500    5:07.19
        Levy    Lisa    3000    12:09.13
        Milton  Kelly   1000    3:50.95
        Ng      Susie   1500    5:16.29
        O'Dunne Rebecca 3000    11:22.74
6       Pineda  Dinelle 800     2:29.87
        4 x 400 A       4 x 400 B               
        RH     59.7     GH     70.2             
        AB     63.8     JA      74.8            
        CJ     64.6     KM     82.8             
        DP    67.2      SN     69.4             
        4:15.24 4:56.60         

        Mens Terrier Results 1/31/98                    

        Beim    Aaron   3000    9:20.42
        Carpenter       Stefan  200     24.54   
        Chandler        Daniel  5000    15:10.58        
        Contreras       Steven  400     55.50   
        Hite    Mike    400     53.55   
        Hung    Erick   800     1:58.95 
        Jones   Raphael 3000    9:31.73 
        Larivee Brian   3000    10:11.41        
        Logalbo Matthew 3000    9:54.41 
        Long    Robert  200     24.74   
        Lovenheim       Mike    3000    9:30.11 
3       Mitchell        Robert  Mile    4:03.30 SR / NCAA-A/ #2DIII AllTime
        Moshe   Jared   200     23.76   
        Nunnally        Allen   Mile    4:28.77 
        Prokup  Jonathon        5000    15:13.30        
        Schur   Rob     SP      41' 5   
        Thunen  Chris   5000    15:45.39        
        Willis  Jeff    800     1:56.04 
3       4 x 800                 7:43.41 
                Hung    1:56.4          
                Perlow  1:58.1          
                Willis  1:55.2          
                Mitchell        1:53.4          
                                        
        Womens Terrier Results 2/1/98                           

        Acker   Jennifer        800     2:51.94 
        Bertkau Anne    400     64.66   
        Boyle   Michelle        500     1:27.62 
        Campbell        Nicole   TJ     36' 04  NCAA-P
        Ford    Kristie         55H     9.50    
        Hatcher Gena    1000    2:40.86 
        Holloway        Rachel  400     61.32   
        Holloway        Rachel  200     27.18
        Jennings        Courtney        Mile    5:22.76
        Leaver  Linnea  500     1:31.21
        Levy    Lisa    Mile    5:58.09
        Milton  Kelly   Mile    6:38.64
        Ng      Susie   800     2:33.32
        O'Dunne Rebecca Mile    5:39.03
        Pineda  Dinelle Mile    5:42.09
                                
                                
        Mens Results Brandeis Invite 2/7/98                     
                                
        Anttila Matti   800     2:12.86
2       Beim    Aaron   5000    15:58.82
        Carpenter       Stefan  55      7.12
        Carpenter       Stefan  200     24.53
        Chandler        Daniel  1500    4:09.31
6       Chandler        Daniel  1000    2:38.47
        Contreras       Steven  LJ      18' 09.25
        Contreras       Steven  SP      36' 00
        Contreras       Steven  55H     9.62
        Contreras       Steven  HJ      NH
        Contreras       Steven  1000    2:48.13
        Gilliss Brian   800     2:27.80
        Hite    Mike    200     23.5
        Hite    Mike    400     53.8
2       Hung    Erick   1500    4:04.90
4       Jones   Raphael 300     9:21.05
        Larivee Brian   3000    9:44.37
        Logalbo Matthew 5000    18:00.21
        Long    Robert  55      7.16
        Long    Robert  200     24.75
6       Lovenheim       Mike    5000    16:27.69        
1       Mitchell        Robert  600     1:19.85 SR
        Morris  Mike    1500    4:21.09 
        Moshe   Jared   200     24.26   
        Moshe   Jared   400     53.11   
        Nunnally        Allen   1500    4:09.24 
        Nunnally        Allen   800     2:04.20 
5       Perlow  Bruce   800     1:59.30 
5       Prokup  Jonathon        1500    4:07.72 
5       Prokup  Jonathon        1000    2:38.43 
4       Schur   Rob     SP      43' 10.75       
        Thunen  Chris   1500    4:18.36 
        Willis  Jeff    400     51.35   
        4 x 400 A       4 x 400 b       4 x 800 A       4 x 800 b       
        JW    50.5      RL    54.5      An 2:04.6       Ct 2:09.4       
        BP    53.8      JM    55.2      Ab 2:10.8       Ml 2:13.8       
        EH    52.5      MA   59.2       Dc 2:00.8       Ris 2:18
        RM   50.2       MM   57.1       Jp 2:05.1       Rj 2:10.8
        3:27.62 03:46.5 8:21.42 8:52.11
                                
        Womens Results for Wheaton Invite 2/7/98                        
                                
        Acker   Jennifer        1000    3:43.56
        Bertkau Anne    600     1:44.31
        Boyle   Michelle        LJ      12' 07.75
        Boyle   Michelle        HJ      4' 08.25
        Boyle   Michelle        SP      31' 03.25
        Boyle   Michelle        55H     10.31
        Boyle   Michelle        800     2:35.38
3       Campbell        Nicole  LJ      15' 11
1       Campbell        Nicole  TJ      35' 09.5
5       Ford    Kristie         55      7.80
        Ford    Kristie         55H     9.51
        Hatcher Gena    1000    3:24.79
4       Holloway        Rachel  800     2:25.02
2       Jennings        Courtney        800     2:24.43
        Leaver  Linnea  400     68.63
        Levy    Lisa    3000    11:49.19
        Milton  Kelly   3000    13:24.59
        Ng      Susie   1500    5:14.28
1       O'Dunne Rebecca 3000    11:04.32
6       Pineda  Dinelle 1500    5:12.50
        4 x 400 4 x 800         
        Ll    67.6      Dp   2:29.4             
        Ro   72.5       Sn   2:33.4             
        Ja   72.2       Cj    2:28.2            
        Gh   69.1       Rh   2:27.2             
        4:41.64 9:58.41         

        Mens Results at Millrose Games, 2/13                    
2       Mitchell        Robert  Mile    4:08.69

        Mens Results at Valentine Classic @ BU, 2/14                    

        Beim    Aaron   3000    8:59.83
        Hung    Erick   800     2:01.63
        Jones   Raphael Mile    4:40.0
        Larivee Brian   3000    9:54.30
        Logalbo Matthew Mile    4:49.0
        Lovenheim       Mike    5000    16:55.26
        Morris  Mike    3000    9:12.68
        Moshe   Jared   200     24.07
        Moshe   Jared   400     53.04
        Nunnally        Allen   Mile    4:22.1
        Perlow  Bruce   800     2:10.84 
        Prokup  Jonathon        3000    8:46.71 
        Thunen  Chris   3000    9:02.41 
        Willis  Jeff    800     1:54.62 NCAA-P

        Womens results from Smith Invite 2/14                           

        Acker   Jennifer        600     1:57.05 
        Bertkau Anne    400     62.75   
        Bertkau Anne    200     28.86   
2       Campbell        Nicole   TJ     34' 7.75        
6       Ford    Kristie         55H     9.41    
        Ford    Kristie         200     28.19   
        Hatcher Gena    1000    3:23.65 
        Holloway        Rachel  800     2:24.08 
4       Holloway        Rachel  200     27.17   
        Jennings        Courtney        1500    4:57.46
        Levy    Lisa    3000    12:00.63
        Milton  Kelly   1500    6:04.26
        Ng      Susie   800     2:32.21
        O'Dunne Rebecca 1500    5:09.73
        O'Dunne Rebecca 800     2:38.04
        4 x 200 4 x 400         
        KF   27.7       AB   63.8               
        AB   27.5       RH   60.8               
        NC   28.0       CJ   64.6               
        RH   26.5       GH   68.9               
        1:49.86 4:18.34         

        Mens Results from NE DIII Championship @ Bowdoin                        
        Team - 5th place with 52 points.                        

        Daniel  Chandler        3000    9:04.99 
4       Erick   Hung    800     1:56.78 
1       Robert  Mitchell        1500    3:53.70 
1       Robert  Mitchell        1000    2:30.03 
        Allen   Nunnally        1500    4:09.92 
5       Bruce   Perlow  800     1:58.30 
        Jonathon        Prokup  3000    9:02.53 
8       Rob     Schur   SP      44' 0   
        Chris   Thunen  5000    15:55.67        
2       Jeff    Willis  800     1:53.92 NCAA - P
        DMR - 1st       4 x 800 - 2nd                   
        Nunn   3:15     Prok    2:00                    
        Moshe  52.2     Dan     2:03.7                  
        Willis   1:58   Bruce   1:58                    
        Mitch   4:17    Hung    1:57.8                  
        10:27.91        8:00.01                 
                                        
                                        
        Womens results from NEDIII Championships @ Bates 2/21                           
        Team - 12th place with 22 points                                
                                        
        Ford    Kristie         55H     9.16    SR
5       Holloway        Rachel  200     26.89   
5       Holloway        Rachel  400     60.42   SR
        Bertkau Anne    400     62.77   
8       Jennings        Courtney        1500    5:01.37 
        Pineda  Dinelle 800     2:28.80 
        Ng      Susie   800     2:34.19 
        O'Dunne Rebecca 3000    11:12.42        
2       Campbell        Nicole   TJ     36'     
5       Campbell        Nicole  LJ      16' 2   
        Boyle   Michelle        Pent    2207    
        4 x 200 - 5th   4 x 800 - 8th                   
        Ford    27.7    Dini    2:30.5                  
        Campbell 27.8   Rach  2:30.7                    
        Bertkau   27.6  Anne  2:27.4                    
        Rachel  26.8    Court  2:29.8                   
        1:50.48 9:57.61                 
                                        
        Mens Results from Open NE's @ BU                                
        Team - 10th w/ 22 points. 1st DIII team                         
                                        
        Daniel  Chandler        5000    15:31.33        
        Erick   Hung    800     1:56.82 
1       Robert  Mitchell        Mile    4:06.88 NCAA-A
        Robert  Mitchell        Mile    4:18.75 Trials
        Bruce   Perlow  800     1:56.36 
        Jonathon        Prokup  5000    15:35.69        
        Jeff    Willis  800     1:54.10 NCAA-P
5       DMR                     10:13.72        SR
                Nunnally        3:11.2          
                Willis  49.7            
                Hung    1:59.1          
                Mitchell        4:13.5          
1       4 x 800                 7:37.17 SR
                Hung    1:57.7          
                Perlow  1:57.9          
                Willis  1:52.9          
                Mitchell        1:48.6          
                                        
                                        
        Womens results from Open NE's @ Smith                           
        Team - 17th place w/ 4 points. 5th DIII team                            
                                        
        Kristie         Ford    55H     9.03    SR
        Rachel  Holloway        400     60.25   SR
        Anne    Bertkau 500     1:21.48 
        Courtney        Jennings        Mile    5:26.08 
        Dinelle Pineda  800     2:28.54 
        Rebecca O'Dunne 3000    11:02.76        
4       Nicole  Campbell         TJ     37' 7.25        NCAA-P / SR
        4 x 200                 1:49.91 
                Ford    27.9            
                Bertkau 27.9            
                Campbell        27.7            
                Holloway        26.3            
                                        
        Mens Results from ECAC's at Wheaton 3/7                         
        Team - 20th place w/ 11 points                          

2       Jeff    Willis  800     1:53.55 NCAA-P
        Bruce   Perlow  800     1:57.66 
        Erick   Hung    800     1:56.91 
5       Allen   Nunnally        1500    4:01.20 
        Robert  Schur   SP      44' 10  
6       4 x 800                 8:04.78 
                AN     2:01.6                   
                BP     2:06.9                   
                JW    1:58.9                    
                EH    1:55.8                    
                                        
        Womens results from ECACs at Wheaton                            
        Team - 13th place w/ 15 points                          
                                        
                                        
        Kristie         Ford    55H     9.20    
        Rachel  Holloway        200     26.92   
        Rachel  Holloway        400     59.23   NCAA-P / SR
        Anne    Bertkau 500             
        Nicole  Campbell         TJ     38' 3.75        NCAA-A/ SR
        Michelle        Boyle   Pentathlon      2671    SR
                55h     10.14           
                HJ      4' 10           
                SP      31' 10          
                LJ      14' 3.5         
                800     2:32.80         


        Mens Results for NCAA's @ Brandeis 3/14/98                              
        Team - 6th place w/ 14 ponts                            

1       Rob     Mitchell        800     1:50.89 
4       Rob     Mitchell        1500    3:55.78

        Womens Results for NCAA's @ Brandeis 3/14/98                    
        Team - 23rd place w/ 6 points                   

        Rachel  Holloway        400     60.08
3       Nicole  Campbell        TJ      37' 11.5