Amherst Mid Week Meet

April 20, 2010

 

Amherst College MidWeek Meet April 20, 2010
Place Event Team Result
4x100-Men
1 Amherst A A 43.15
2 Amherst B A 44.07
800m - Men H1
1 Kosgey Edgar W 1:54.70
2 Pitmon Adron A 1:54.89
3 Scheetz Ben A 1:55.37
4 Swanson Jimmy A 1:55.66
5 Reynolds Quentin T 1:56.15
6 Stewart Steve NB 1:58.90
7 Grimes Pat A 1:59.01
800m - Men H2
1 Rielly Pat T 1:58.44
2 Dennis Matt T 1:59.63
3 Callahan Kit A 2:00.14
4 Cha Will T 2:01.26
5 Howe Eli A 2:01.63
6 Greaney Colin T 2:01.95
7 Klein Ben A 2:03.70
8 Alinslie Geoff A 2:06.32
800m - Women
1 Sullivan Melissa A 2:16.38
2 Reggie Mary Doris A 2:16.46
3 Almeida Lauren A 2:22.39
4 Schalch Eliza A 2:22.55
5 Lambert Keri A 2:28.64
6 Reed Elodie A 2:30.17
7 Vamathevan Archana T 2:38.92
8 Gnirke Marlis A 2:40.51
100m - Men
1 Matthew Thomas A 11.47
2 Legister Sean A 11.62
3 Johnson Robert A 11.56
4 Berning Walker T 12.08
5 Dolmatch Mike A 12.10
100m-Women
3 Cumberbatch Virginia W 13.92
2 McKnight Jade A 13.14
1 Greene Paige T 12.96
400m - Men H1
1 Reed Andrew A 50.27
2 Moore Tommy A 50.83
3 Gary Andre A 51.41
4 Thompson Larry A 51.92
5 Erickson Chris A 52.61
6 Perkins Taylor A 52.82
7 Pendergrass Keith A 53.46
8 Stewart Steve NB 54.26
400m - Men H2
1 Skurman Pete A 55.65
2 Howe Eli A 58.25
400m - Women
1 Higgs Hillary W 58.26
2 Wasserman Susan A 60.66
3 Selby Allison T 61.99
4 Sullivan Melissa A 63.55
5 Almeida Lauren A 64.84
6 Schalch Eliza A 67.87
7 Darmody Caroline A 68.46
8 Gnirke Marlis A 73.20
400m Hurdles - Men
1 Drost Ryan A 57.23
2 Russell Spencer A 59.04
3 Hanley Kevin A 66.56
400m Hurdles - Women
1 Lambert Keri A 74.19
2 Richmond Ellen A 76.47
3 Pagonis Zoe A 77.16
4 Reed Elodie A 84.11
1500m - Men
1 Yochum Will A 3:50.20
2 Corsello Steve A 3:57.51
3 Bell Will A 4:00.51
4 Eubank Carlyle A 4:02.86
5 Roberts Cullen W 4:08.57
6 McGrail John A 4:10.00
7 Grimes Pat A 4:11.96
8 Gaidus Tommy W 4:12.60
9 Erskine Andrew A 4:13.78
10 Jackson Sam W 4:14.77
11 Buckley Dillon A 4:15.10
12 Klein Ben A 4:23.02
13 Seaver Jack A 4:26.43
14 Holiday Eric A 4:30.21
15 Hanley Kevin A 4:37.75
1500m - Women
1 Galleher Sophie A 4:47.32
2 Cheung Hoiwan A 4:49.55
3 Daly Sarah A 4:50.81
4 Davis-Hayes Ceci W 4:51.77
5 Simeone Ali A 4:58.34
6 Zaccagnino Laura A 5:07.62
7 Moulton Kristen A 5:23.04
8 Hopper AbigailĀ  A 5:23.64
9 Alizzi Rebecca A 5:24.46
10 Pritchard Melissa A 5:25.24
11 Hager Anna A 5:29.16
12 Knuff Cate A 5:37.41
13 Odeh Jamila A 6:16.64
200m - Men H1
1 Tsatsimpe Thebe A 22.91
2 Reed Andrew A 23.07
3 Matthew Thomas A 23.40
4 Amponsah Ofori A 23.69
5 Legister Sean A 23.76
200m - Men H2
1 Moore Tommy A 23.18
2 Russell Spencer A 23.22
3 Gary Andre A 23.55
4 Drost Ryan A 23.75
5 Thompson Larry A 23.85
6 Johnson Robert A 25.00
200m - Men H3
3 Erickson Chris A 24.24
1 Pendergrass Keith A 24.12
2 Dolmatch Mike A 24.22
4 Perkins Taylor A 24.92
5 Skurman Pete A 25.41
200m - Women
1 Greene Paige T 27.07
2 Wasserman Susan A 27.71
3 Mueller Jess A 27.90
4 McKnight Jade A 28.02
5 Darmody Caroline A 31.57
Javelin Men
1 Brown Royce T 53.44
2 Duncan Denzel A 47.82
3 Kelley Pierce A 43.31
Hammer - Women
1 Roehl Jordan A 40.97
2 Evans Kathryn W 35.77
3 Ezeonyebuchi Ijeoma (IJ) WPI 35.39
Hammer - Men
1 Liguori Thomas (TJ) WPI 43.65
2 Eaton Chris A 42.43
3 Wright Will W 38.73
Shot Put - Men
1 Wright Will W 13.50
2 Mctar Ali W 12.73
Shot Put - Women
1 Roehl Jordan A 12.36
2 Becker Eileen W 11.78
Discus - Men
1 Mctar Ali W 36.90
2 Duncan Denzel A 36.28
3 Kelly Pierce A 31.51
Discus - Women
3 Roehl Jordan A 33.19
5 Becker Eileen W 29.52
Long Jump - Men
1 Tsatsimpe Thebe A 6.10
2 Johnson Robert A 5.55
Long Jump - Women
1 Mueller Jess A 5.22
2 Rybak Jennifer A 4.78
Triple Jump - Men
1 Tstasimpe Thebe A 13.67
2 Lewis Landrus A 12.92
3 Johnson Robert A 12.35
Triple Jump - Wom\en
1 Mueller Jess A 10.85
2 Rybak Jennifer A 9.72
High Jump - Women
1 Mueller Jess A 1.50
2 Rybak Jennifer A 1.50