Amherst Athletics  home

search

search
Amherst College > Athletics > Indoor Track > Amherst Women 2nd, Men 3rd at Wesleyan Invitational
Amherst Women 2nd, Men 3rd at Wesleyan Invitational
January 26, 2000

Pat Hayes 03
Pat Hayes '03 won
the 55-meter hurdles with
a time of 8.01
MIDDLETOWN, CT - Junior Molly Burnett (Norwich, CT) and sophomores Pat Hayes (East Bridgewater, MA) and Laurel Kilgour (Clifton Park, NY) each posted wins in individual events for the Amherst College women's and men's indoor track teams as the Jeffs finished second and third at the Wesleyan Invitational on Friday.

Kilgour paced the Amherst women for the second consecutive meet, wining the 600-meter dash with a time of 1:42.48, while Burnett won at 3,000 meters with a time of 10:38.13. Hayes was the lone Amherst winner on the men's side, taking the 55-meter high hurdles with a time of 8.01.

The Jeffs return to action on Saturday, Feb. 3 at the Tufts Invitational in Medford, Mass.

Friday, January 26, 2001 @ Wesleyan University - Middletown, Connecticut

WOMEN'S TEAM SCORES: 1. Sacred Heart, 99; 2. Amherst, 92; 3. Wesleyan, 80; 4. NJCU, 78; 5. Conn College, 37; 5. Coast Guard, 37; 7. Trinity, 30; 8. Bryant, 22; 9. Union, 18; 10. York, 16; 11. WPI, 14; 12. Fairfield, 13; 13. Keene St, 8; 14. Bridgewater St, 6; 15. Medgar Evers, 3; 16. ECSU, 1; 16. Worcester St,1

MEN'S TEAM SCORES: 1. Coast Guard, 116; 2. Bryant, 75; 3. Amherst, 65; 4. Union, 53; 5. York, 42; 6. Sacred Heart, 40; 7. Wesleyan, 32; 8. Keene St, 23; 9. Bridgewater St, 18; 9. Trinity, 18; 11. ECSU, 12; 12. USMM, 11; 13. Conn College, 8; 13. WPI, 8; 15. Medgar Evers, 4; 16. Worcester St, 2.

Amherst Women's Notables:

Women's 400 Meter Dash
Amie Shei (3rd Place) 1:03.64

Women's 600 Meter Dash
Laurel Kilgour (1st Place) 1:42.48
Anne Perez (3rd Place) 1:44.75 2 6

Women's 800 Meter Run
Kate Hamill (2nd Place) 2:24.34
Rebecca Woo (3rd Place) 2:29.75
Helen Dole (4th Place) 2:30.77
Jamie Newman (5th Place) 2:32.08

Women's 1,000 Meter Run
Martha Nelson (4th Place) 3:15.36
Aparna Nancherla (5th Place) 3:16.32

Women's 1,500 Meter Run
Alyson Venti (3rd Place) 5:02.03
Alison Dimon (5th Place) 5:05.75

Women's 3,000 Meter Run
Molly Burnett (1st Place) 10:38.13
Katie Famous(3rd Place) 10:53.71
Emily Lobsenz (4th Place) 10:56.23

Women's 4x400 Meter Relay
Amherst (5th Place) 4:23.74

Women's 4x800 Meter Relay
Amherst (1st Place) 9:57.71

Women's Long Jump
Alison Stahl (4th Place) 4.87m

Amherst Men's Notables:

Men's 55 Meter Dash
Greg Baker, (5th Place) 6.77

Men's 200 Meter Dash
Janak Chandrasoma (4th Place) 23.41

Men's 400 Meter Dash
Jones, Phil (6th Place) 53.25

Men's 1,000 Meter Run
John Stanton-Geddes (4th Place) 2:43.75

Men's 1,500 Meter Run
John Stanton-Geddes (2nd Place) 4:10.02
Michael Page (3rd Place) 4:13.94 2

Men's 3,000 Meter Run
James Johndrow (4th Place) 9:12.69

Men's 55 Meter High Hurdles
Hayes, Pat (1st Place) 8.01

Men's 4x400 Meter Relay
Amherst (4th Place) 3:30.28

Men's 4x800 Meter Relay
Amherst (3rd Place) 8:34.45

Men's Triple Jump
Paul Whiting (3rd Place) 12.71m